ده دلیل که روشن می‌کند چرا اساتید باید وب‌سایت داشته باشند؟

در زمانی نه چندان دور، طراحی وب‌سایت و مدیریت آن کار بسیار سختی بود.
اما آن روزگار به پایان رسیده و هرکسی میتواند به سادگی صاحب یک وب‌سایت شود. اگر شما هنوز به این جریان نپیوستید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه چیزهای بیشتری را از دست بدهید، برای طراحی سایت اقدام کنید تا از غافله پر سرعت دنیای اینترنت عقب نمانید.
هنگامی که شما آنلاین هستید موارد بسیاری وجود دارد که می‌توانید به کمک سایتتان انجام بدهید و با تکنولوژی نوینی که آموخته‌اید کلاس‌های درس خود را متحول نمایید. اگر مواردی که ذکر شد هنوز به اندازه کافی شما را برای داشتن وب‌سایت مجاب نکرده است؛ این مقاله را دنبال کنید تا ده دلیل برای ضروری بودن داشتن وب‌سایت برای اساتید را برایتان شرح بدهیم.

۱۰- وب‌سایت راه برقراری ارتباط با دانشجویانی را که نیازهای ویژه دارند؛ تسهیل می‌کند.

وجود وب‌سایت به شما کمک می‌کند تا کلاستان را برای دانش‌آموزانی که ویژگی‌های خاص دارند آماده کنید. وقتی یک آموزگار مطالب و تمرین مربوط به کلاس را در سایت وارد می‌کند؛ دانش‌آموزان، خانواده‌ها و دانش‌آموزان با نیازمندی‌های خاص، به سادگی می‌توانند به وقایع کلاس دسترسی پیدا کنند و در نتیجه بهتر می‎‌توانند با مشکلاتی احتمالی مواجه شوند و آن را مدیریت کنند. برای مثال، دسترسی به یادداشت‌ها، دستورالعمل‌های واضح و مواردی برای مرور کردن درس‌ها یا جزییات ویژه مربوط به تکالیف، برای دانشجویان مبتلا به اوتیسم یا افراد با مشکلات دیداری و شنیداری بسیار مؤثر خواهد بود.

۹- وب‌سایت، یک آرشیو منظم از تمامی مطالبی که برای تدریس در کلاستان استفاده کرده‌اید؛ فراهم می‌سازد.
بیشتر اساتید و معلم‌ها، زمان زیادی صرف می‌کنند که طرح درس روزانه خودشان را بنویسند. جمع‌بندی این یادداشت‌ها می‌تواند در بهینه کردن زمان مؤثر باشد و به افزایش کارایی بینجامد و دستیابی به بزرگترین اهداف را رقم بزند.
در حقیقت شما با یک سایت می‌توانید مجموعه‌ای از مطالب مرتبط به درس را که از منابع متفاوت گردآوری کرده‌اید؛ در قالب‌ منابع صوتی و تصویری، فایل متنی، لینک‌ها و مطالب تکمیلی، یکجا دسته‌بندی نمایید و در طول جلسات تدریس، با افزودن مطالب جدید موضوع را گسترش بدهید.

۸- با یک وب‌سایت آموزشی امکان ساماندهی و رصد کلاس‌هایتان را پیدا می‌کنید.
شما با صرف زمان کوتاهی می‌توانید اطلاعات موردنظرتان را به صورت هفتگی در سایت خود منتشر کنید. دانشجویان و علاقمندان نیز می‌توانند درباره هر یک از مطالب درج شده نظرات خود را ارائه دهند. رصد این بازتاب‌ها به شما کمک می‌کند که متوجه ‌شوید کلاستان دقیقاً در چه سطحی حرکت می‌کند و تا چه اندازه به هدف‌هایتان دست پیدا کرده‌اید و به راحتی می‌توانید نقشه جدیدتر و بهتری برای رشد سطح علمی دانشجویانتان طراحی کنید.

۷- انتشار مطلب در سایت بسیار آسان است و باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود.
تا پیش از این، برای ساخت و میزبانی یک وب‌سایت ساعت‌های بسیاری صرف می‌شد. اما اکنون تکنولوژی متحول شده و امکاناتی فراهم کرده که همه افراد با به روز بودن تنها چند کلیک فاصله دارند. با امکانات محیط وردپرس (wordpress) همه به سادگی و سرعت می‌توانند صاحب وب‌سایت شوند و به آسانی آن را مدیریت کنند. آموزگاران و اساتید تنها با صرف چند ساعت می‌توانند محتوای مناسب برای یک سایت آموزشی را فراهم کنند. اگر شما توانایی ارسال یک ایمیل با چند ضمیمه را دارید؛ به شما خبر می‌دهیم که مدیریت وب‌سایت کاری است که به سادگی از پس آن برمی‌آیید.
علاوه بر این، سایت‌ها این امکان را دارند که بر اساس نیاز شما طراحی شوند. میزان گستردگی یا کوچکی آنها به شما بستگی دارد. تنها با مقداری کار در پشت صحنه به نقطه‌ای دست می‌باید که یک محتوای غنی برای کلاستان ساخته‌اید و به راحتی با خانواده‌ها و علاقمندان و دانش آموزان ارتباط مؤثر ایجاد کرده‌اید.

۶- سایت، پاسخی سریع برای رفع نیاز دانشجویانی است که غیبت داشته‌اند.
بطور کلی سایت کلاسی به همه دانشجویانی که به هر دلیل از کلاس دورماندند یا در طول کلاس حضور ذهن نداشتند، کمک می‌کند تا به سادگی بتوانند در جریان درس قرار بگیرند و مطالب را بیاموزند. این دانشجویان به راحتی می‌توانند با کمک سایت شما به روند کلاس بازگردند و به همه اطلاعاتی که همکلاسی‌هایشان دریافت کرده‌اند؛ دسترسی پیدا کنند. شما حتی می‌توانید در زمان و هزینه فراهم کردن نمونه سوال یا تکالیفی که دانشجویان در مدت تعطیلات به آنها نیاز دارند، صرفه‌جویی کنید.

۵- والدین هلکوپتری حاشیه امنی برای فرود پیدا می‌کند.
با یک وب‌سایت کلاسی شما به طورشفاف میتوانید با والدین دانش‌آموزانتان ارتباط پیدا کنید و به آنها این امکان را بدهید که از وقایع کلاس مطلع شوند. در این مسیر، شما شرایطی ایجاد می‌کنید که والدین نیز اطلاعات بیشتری درباره موفقیت‌ها و چالش‌های فرزندانشان به شما بدهند که مطمئناً در عملکرد شما و نتیجه آموزش تأثیرگذار خواهد بود.
همچنین این امکان نیز وجود دارد که خانواده‌ها بیشتر درباره قوانین و مقررات شما در کلاس، اهداف و موضوعات درس و سبک تدریس شما بدانند. در نتیجه آنها نیز می‌توانند به دانش‌آموزان و عملکردشان در کلاس شما کمک کنند. همچنین خانواده‌ها به شما به چشم یک استاد به روز، منظم و آگاه نگاه می‌کنند که در حقیقت بهتری ویژگی‌هایی هستند که میتوان برای یک استاد متصور شد.

” اصطلاح «والد هلکوپتری» برای والدینی استفاده می‌شود که بیش از حد گرفتار زندگی فرزندانشان خصوصا زمان تحصیل آنها هستند. اصطلاح «والد هلکوپتری» برای نخستین بار در سال ۱۹۶۹ در کتابی با عنوان «بین والدین و نوجوانان» رایج شد.”

۴- افکارتان فراتر از آنچه فکر می‌کنید نشر پیدا می‌کند.
یک وب‌سایت کلاسی موفق، تأثیری جهانی دارد. شما ممکن است ایمیل یا نظری از هزاران کیلومتر آن سوتر دریافت کنید که در آن، آموزگاری دیگر می‌خواهد درباره مطالبی که گذاشته‌اید تشکر کند؛ یا برای استفاده از مطلب شما اجازه بگیرد. بدین ترتیب، شما تبدیل به یک یاریگر توانمند و تحصیلکرده می‌شوید که از مرزها عبور کرده است؛ زیرا، به راحتی توانسته‌اید منابع خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. سایت این امکان را به شما می‌دهد که تمامی رزومه یا مطالب مورد نظرتان را با یک ایمیل تبادل کنید.

۳- نمایش دادن ایرادی ندارد.
شما هر روز کارهای جالبی در کلاستان انجام می‌دهید. پس چرا همه مردم دنیا از آن مطلع نشوند؟ فقط با چند کلیک تصاویری از پروژه‌ها، راه‌های موفقیت، موارد تأثیرگذار بر تدریس و تجربه‌های خودتان را به اعضای مدرسه، دانش‌آموزان، والدین و همه دنیا نشان بدهید. شما با یک وب سایت چنان قدرتمند می‌شوید که می‌توانید دانش‌جویانتان را به افراد معروفی تبدیل کنید. از طرفی وقتی دانشجویان متوجه بشوند که مخاطبانشان گسترش یافته است؛ در امور درسی کوشاتر عمل می‌کنند.

۲- داشتن وب‌سایت مثل ایجاد یک مسیر دو طرفه است.
وب‌سایت علاوه بر اینکه راه ارتباطی شما با دیگران را می‌سازد، مسیر متقابلی برای ایجاد ارتباط بین دیگران با شما نیز هست. دانشجویان می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند، توصیه‌هایی داشته باشند، نظراتشان را بگویند یا حتی سوال بپرسند.

۱-سایت دروازه‌ای برای تعامل است.
داشتن یک وب‌سایت کلاسی بهترین بستر برای استفاده از تکنولوژی است تا تعاملی حقیقی با دانشجویانتان ایجاد کنید. به محض اینکه شما به آپدیت کردن سایتتان عادت کنید متوجه می‌شوید که مرزهای آموزشی شما از حد کلاس درس فراتر رفته است.
همچنین به روز نگه‌داشتن سایت سبب می‌شود که شما به فکر روش‌های متفاوت در تدریس بیفتید. این امر سبب می‌‌شود که روش‌های جدیدتری پیدا ‌کنید که با استفاده از تکنولوژی، یادگیری را برای دانشجویانتان تسهیل کنید. علاوه بر این، شما در پیدا کردن منابع جدید تبحر پیدا می‌کنید و با دیگر علاقمندان ارتباط بیشتری پیدا می‌کنید که سبب افزایش انگیزه و اشتیاق شما و دانش‌آموزانتان خواهد شد.